Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone

Jakim sposobem powinien wyglądać smart dom przyszłości?

Domy również energooszczędne, jak oraz tak zwane pasywne mają wspólne zadanie – optymalne oszczędzanie energii podczas ich użytkowania. Oba te typy domów mają w następstwie tego w sobie bardzo wiele podobieństw oraz wspólnych cech, jak chociażby rozmieszczenie pojedynczych pomieszczeń, w zależności od kierunków świata, jak też przeszklenie optymalne ściany południowej budynku. Jednakowoż mają oraz parę cech odrębnych: domy energooszczędne mogą posiadać dach wielospadowy, tudzież domy pasywne są w stanie posiadać dach tylko jedno lub ewentualnie dwuspadowy.

W domach pasywnych następuje zupełne zamknięcie przeszkleń w ścianie oraz dachu od witryny północnej, natomiast w domach energooszczędnych przeszklenia tego typu są możliwe, jednakże zredukowane do minimum. Domy energooszczędne mają wyśmienity współczynnik przenikania ciepła, nie powinien on być bardziej natężony niż 0,2 W/(m2K), natomiast w domach z rodzaju pasywnych współczynnik ten jest jeszcze niemal dwukrotnie niższy. Odnośnie wentylacji także są różnice w obu typach domów, w energooszczędnych sprawność odzysku ciepła oscyluje w granicach 70 procent, tudzież w domach pasywnych jest jeszcze większy, ponieważ aż 80 procent.

W dobie kryzysu energetycznego, co łączy się choćby z drożejącą coraz bardziej energią i powolnym wyczerpywaniem się kopalin energetycznych na całym globie, projektanci oraz budowniczowie domów projektują coraz to pionierskie techniki i rozwiązania, mające za zadanie zminimalizowanie strat energii cieplnej. Zgodnie w takim razie z tymi założeniami domy przyszłości to będą właśnie domy w najważniejszym stopniu energooszczędne, oczywiście zasilane tylko energią odnawialną, jak kolektory słoneczne lub pompy ciepła, wspierane źródłami energii proekologicznej. Właściwą opcją są inteligentne domy – inteligentny dom urządzenia. Takie mieszkania będą przeszklone od południowej, żeby maksymalizować pobranie ciepła słonecznego, od południowej będą też zlokalizowane takie pomieszczenia jak jadalnia czy pokój dzienny, natomiast od północnej garaż, spiżarka i pozostałe pomieszczenia oszczędnościowe, niewymagające rozległego źródła ciepła do funkcjonowania.

Kształt domu również będzie jak najprostszy, by zminimalizować przestrzenie ścian czy dachu, skąd przecież ucieka najogromniejsza ilość ciepła. Zostanie zminimalizowana ilość mostków termicznych – a wobec tego miejsc, gdzie ciepło bezpowrotnie znika, za to wentylacja będzie rozwinięta w sposób znakomity, zapewniając sprawność odzyskiwania ciepła nawet na poziomie 80 procent.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możesz także polubić...

Dodaj komentarz